יתרונות פיזיולוגיים

מנוחה עמוקה ומבריאה

פריצת הדרך המדעית על הקשר-ההדדי הפיזיולוגי של טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית פורסם ב- Science, American Journal of Physiology וב- Scientific American בשנים 1970-1972. מחקר זה הראה כי טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית נותנת מצב של עירנות נינוחה (restful alertness). בזמן התרגול הגוף נמצא במנוחה עמוקה ביותר, ומעידים על כך האטה משמעותית של הנשימה, ונטילציה מזערית, ריכוז נמוך מאוד של חומצת החלב (פלאסמה קורטיזול) בדם, ועלייה משמעותית בהתנגדות החשמלית של העור (מדד להרפיה).

מנוחה עמוקה ומיוחדת

מצב של עירנות-נינוחה. מצד אחד מנוחה עמוקה בהרבה מהשינה העמוקה ביותר, יחד עם המנוחה העמוקה, עירנות גבוהה מהעירנות היומיומית.

תודעה טרנסנדנטלית, מצב ייחודי של עירנות רגועה

הגוף שרוי ברגיעה עמוקה, אבל הוא עירני ואינו ישן, ומצביע על כך ריבוי הולך וגדל של גלי אלפא ברישום ה- EEG. ממצאים אלו הובילו את דר' קית' וואלאס למסקנה שעירנות רגועה היא מצב תודעה עיקרי רביעי (בנוסף שלינה, חלימה ועירות בהם מתנסה כל אחד), שהוגדר כ"תודעה טרנסנדנטלית", השונה פיזיולוגית מעירות רגילה, מֵחֲלימה ומשינה עמוקה. חוקרים אחרים רבים אישרו את מציאותה של התודעה הטרנסנדנטלית.

הרפיה עמוקה וגמישות פיזיולוגית מחוץ לזמן המדיטציה

ההתנסות היומיומית, המשלבת 15 עד 20 דקות של טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית פעמיים ביום עם הפעילויות היומיומיות הרגילות, מאמנת את הגוף ואת הנפש להרפיה עמוקה, גמישות, ודינמיות גם מחוץ לזמן המדיטציה. הרמות ההתחלתיות של קצב הנשימה, קצב הלב, הלקטאט בפלאזמה והתנגדות העור, כולן נמוכות יותר. מערכת העצבים האוטונומית, המווסתת תהליכים פנימיים, נעשית יותר יציבה, ממוזגת ונוחה להסתגל, כפי שמצביעה יכולתה המוגברת להתאושש במהירות מהשפעות של לחץ.

הזדקנות5

 

שיפור בסדירות של תפקוד המוח

עם תירגול טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית, תפקוד המוח נהייה מסודר יותר, דבר המשתקף בגידול בתיאום הפיזיולוגי של יצירתיות ואינטליגנציה. למשל, היעלמות קצרה יותר של פוטנציאלים קוגניטיבים, רפלקסי H זוגיים מהירים יותר, עליה בקוהרנטיות של גלי EEG, זמן תגובה קצר יותר ותגובת בחירה-נכונה מהירה יותר.

סיכון נמוך יותר למחלות לב וכלי דם ושיפור הבריאות הכללית

מחקרים רפואיים גילו ירידה בגורמי סיכון חשובים של מחלות לב וכלי דם כגון לחץ דם וכולסטרול גבוהים. מחקרים של חברות גדולות לביטוח רפואי, ששילבו נתונים על אנשים מכל קבוצות הגיל המתרגלים את המדיטציה הטרנסנדנטלית ואת תכניות הסידהים שלה, מצאו ירידה של 50 אחוז גם במספר החולים המאושפזים וגם במספר הפניות למרפאות החוץ בהשוואה לקבוצת הביקורת. מספר האשפוזים כתוצאה ממחלות לב וכלי דם נמוך ב- 87%  וב- 55% מסרטן. והדבר הראוי לציון ביותר הוא שמודטים מעל גיל 40 סובלים מבעיות רפואיות ב- 70% פחות מאחרים בקבוצת הגיל שלהם.


גיל ביולוגי נמוך יותר ותוחלת חיים גבוהה יותר

מחקרים אחרים מצאו שהגיל הביולוגי של מודטים באמצע שנות החמישים לחייהם נמוך בשתים עשרה שנים מגילם הכרונולוגי, וכי אפילו חייהם של אנשים שמתחילים לתרגל בגיל שמונים, מתארכים והם יותר מאושרים ויותר בריאים מבני קבוצת הביקורת באותו הגיל.

היפוך תהליך ההזדקנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *